pondělí 30. prosince 2013

Sváteční


Původně měl tento malý ubrus zaujímat čestné místo uprostřed našeho svátečního stolu. Pak jsem si ale rychle připomněla mastné kapky na všech našich vánočních ubrusech a rozmyslela jsem si to. Možná to bude dárek, možná bude opravdu při nějaké sváteční příležitosti zaujímat čestné místo, ale zatím raději ne. Vznikl úplně spontáně, z čisté radosti, jak se mi dařila předcházející tkanina.Bylo mi líto všech těch proseděných hodin nad zaváděním osnovy a tak jsem využila nápadu, který jsem zahlédla na internetu (kde jinde?), navázat na zbylé konce staré osnovy osnovu novou. Pak už jen stačí všechno naráz protáhnout nitěnkami a paprskem a je hotovo. Tedy za předpokladu, že nechcete měnit pořadí nitěnek. Kousek plátna na obrázku ukazuje první tkaninu, co mi udržuje nitě na místě vpředu před paprskem, aby se mi nevyvlekly. Na druhé straně nitěnek sedím já a uzlíkuji každou nitku staré osnovy s nitkou osnovy druhé. Potom všechny nitě protáhnu, připevním k osnovnímu válci, napnu osnovu a můžu se pustit do práce.


 Autorka skvělé knížky Huck Lace Madelyn van der Hoogt (str.4) se v úvodu vyznává ze své lásky:

Kdybych se náhle ocitla  uprostřed pouště a mohla s sebou mít pouze jediné tkaní, byla by to huck lace. Je v ní vše, co by si mohl tkadlec přát:

- poskytuje maximum vzorů s minimálním počtem listů
- vytváří překrásné tkaniny z různých typů vláken
- může být využitá pro různé typy tkanin od lehkých krajkových až po silné a hřejivé 
- vypadá velmi složitě, ale vlastně je velmi jednoduchá
- vytváří vertikální i horizontální vzorování
- je velmi vhodná pro vytváření originálních návrhů
- umožňuje, ale nevyžaduje souhru barev
- je možné tkát rychle a snadno pouze s jedním člunkem
                                                         (volně přeloženo)

Má ubohoučká malinkatá zkušenost s tímto typem tkaní musí souhlasit se všemi vypsanými zkušenostmi autorky. 
Stejný návod, jen jsem použila trochu jiný materiál (obyčejná perlovka), jinou barevnou kombinaci a trochu jiné spouštění listů a je tu něco docela jiného, než byl předcházející ubrus. 


Jeden obrázek minulého pro srovnání:

 Jediné, co mi zabránilo v dalším pokračování, byl absolutní nedostatek vhodných nití pro další práci. Takže jsem musela nekonečnou osnovu s lítostí ukončit. Ale určitě vím, že k huck lace (promiňte mi ten anglický název, ale český pro něj nemám) se budu vracet. Je to výzva. 


                                                                               

Přeji hezký den!