pondělí 25. listopadu 2013

Sníh už dorazil do středních poloh


 ... a houstne. Zasypává pastvinu, ještě včera zelenou. Pro zvířátka to znamená téměř absolutní závislost na člověku.

neděle 24. listopadu 2013

Jumbo set


Cenu mého nového kolovrátku Kromski Symphony jsem při jeho koupi navýšila o Jumbo set. Nyní toho nelituju, vyplatilo se mi to už poněkolikáté. Původně jsem tuto výměnnou část chtěla pro předení velmi silné kobercové příze z valašky. Souprava se mi ale osvědčila i při spřádání příze pro islandský svetr. Nezdá se to, ale při seskávání navajo technikou nabyde vlněná příze na objemu. U malé soupravy vřetena s cívkou jsem ke konci skaní měla problémy s plynulým návinem a také se mi na cívku vešlo poměrně malé množství příze.

čtvrtek 21. listopadu 2013

Couvám

připravené ruličky
Načesané ruličky mám připravené, mohu se pustit do zdolání dalšího úkolu - vlněné příze. Možná někomu není jasné, proč pořád zdůrazňuji slovo vlněné, z čeho jiného by měla být než z vlny. Tady to slovo ale neznamená materiál, znamená typ příze. Ten, kdo přede ze zakoupených česanců (topů), připravených někde v továrně s pomocí strojů, přede si tzv. česanou přízi (worsted yarn). Vlněná vlákna jsou v niti srovnaná pěkně jedno vedle druhého, příze je hladká, rovnoměrná a pevná. A tím je předurčená k použití třeba pro pletení ponožek. Můžete si z ní samozřejmě uplést cokoliv, ale nebude to tak komfortní, jak byste asi chtěli. Islandský svetr jsem začala plést právě z takové česané příze. I když ho pletu na silných jehlicích, brzy se ukázalo, že by byl jako prkno. Postavit do kouta a on tam do rána počká v pozoru.

pondělí 18. listopadu 2013

Zakrmená vlna - co s ní?

ilustrační foto z výstaviště
Kdo ví, co výraz zakrmená vlna znamená, tomu už se jistě ježí chloupky. Kdo tento výraz slyší poprvé, pak trochu na vysvětlenou. Představte si ovčí kožíšek, co ovečka nosila na hřbetě celý rok a nachytala do něj, co se namanulo - bodláky všeho druhu z pastvy, semínka rostlin a hlavně kousky sena a slámy z jeslí a podestýlky. K tomu pár bobečků a na závěr tomu dá korunu chovatel, když nechá ovečku ostříhat na zemi plné špíny, rouno pak na té samé zemi sbalí do chuchvalce a než ho vyhodí, nabídne vám, jestli nechcete pěknou vlnu. Ona by tedy pěkná byla, kdyby...

neděle 17. listopadu 2013

Přečetla jsem si vaše rady...


 ... všechny smíchala do pomyslného koktejlu a takhle to dopadlo. Bílou BFL jsem už sice po ruce neměla, ale měla jsem něco podobného, alespoň barvou když ne kvalitou. Úplně čistě bílé palce by se mi moc nezamlouvaly, ale vzpomněla jsem si na ruce mnohých lidí, kteří nosí prstýnek na palci. Vypadá to zajímavě a inspirovalo mě to k vytvoření něčeho podobného i na pletenině. A tak mám pletené prstýnky na obou palcích. Dokonce mi vyšla i ta hnědá a to doslova přesně na centimetry. Nic nezbylo. Materiál využitý do posledního chloupku, to jsou tyto rukavice.Zwartbles je moc příjemný materiál, barvou i pohmatem, dobře se pere, dobře se češe a pěkně se z něj přede i plete. Příští rok si ho určitě budu shánět znovu. Vlna, kterou jsem palec dopletla, je lincoln z oveček, které mají takově pěkné vlněné prstýnky. Kvalitou mi trochu připomíná vlnu z našich valašek, i když ta je rozhodně hrubší i zvlněná je méně. Spředené přadýnko použiji pro tkaní, nosím v hlavě už dlouho projekt na polštář, taková vidina jednoduchého vzoru v přírodních barvách.


úterý 12. listopadu 2013

Zase mi to nevyšlo


U mě doma se jen těžko najdou malé zbytečky vlny (i když vlny mám poslední dobou haldy). Vždycky se snažím využít všechno do posledního kousku. Tím pádem se mi pak často stává, že na závěr mi kousek příze schází. Po upletení bílých rukavic z norským vzorem mi zbylo docela dost z BFL i zwartblesky a kombinace těhle dvou se mi tak moc líbila, že jsem se pustila ještě do dalších rukavic . Hm, a dopadlo to jako vždy. Zase mi to nevyšlo. Z mrňavého zbytečku už palec neupletu. Snad ještě najdu kousek stejného rouna a povede se mi upříst podobná nitka. Jinak to dopadne jako s těmito ponožkami. Tam mi to také nevyšlo. No co, špička se schová v botě a kolem nártu jsou stejné :-) Hlavně že hřejou.


Hezký den!

úterý 5. listopadu 2013

Trochu plstění


Zvalchovala jsem si vlnu z našich valašek  a z plsti potom vystříhla a doplstila jehlou těhle pár podložek pod hrníčky. Mělo to být v modrém, ale vlna barvená japonským indigem mi mírně hraje do zelena. Nakonec je to tedy v zelenomodrém.