neděle 12. ledna 2014

Hrátky s tkaninou

budoucí prostírání technikou summer and winter

Proniknout do tajů tkaní je stejné jako luštit rébusy (mimochodem rébusy luštím od mala ráda). Dlouho si namáháte hlavu, přemýšlíte nad propletenci a najednou to přijde. Rozluštíte kód, dostaví se uspokojivý pocit vítězství a od této chvíle už nemusíte pracně shánět vzory, trápit se nad předepsanými postupy z knih, protože už VÍTE. Víte JAK TO FUNGUJE. Nemusíte každou chvilku nakukovat do návodu a hledat, kde jste skončili. Nemusíte každou chvilku párat nebo dumat nad tím, kde jste udělali chybu. Nemusíte neustále přemýšlet nad tím, za kterou tu klapku mám vlastně právě teď zatahat. Tohle všechno odpadá, protože VÍTE!používám české bavlněné příze - perlovku, sněhurku a mulliné

Nastává čas hrátek, kombinování všeho možného, vklad vlastních pocitů a potřeb. To mě baví mnohem, mnohem víc. Dělat něco alespoň o malinko jinak než druzí, mít svůj vlastní originál. A tak si hraju. Někdy rovnou na stavu, protože co vidím hned, je pro mé představy konkrétnější než nakreslené plány.

pozadí této techniky má zvláštní strukturu

kombinuji pouhé tři prvky a nacházím mnoho různých variant

Jindy si čmárám do čtverečků jednoduchou geometrii. Pořídila jsem si pro své záznamy čtverečkovaný blok, abych si vymyšlené vzory uchovala. Co kdybych si je chtěla zopakovat. Ale pochybuji o tom. Mám před sebou tisíce možností a ty mě budou neustále pobízet vpřed, vyzkoušet nepoznané.

stále ještě nejsou vyčerpané všechny možnosti


růžové česance z léta barvené rybízem

Ne, nezapomněla jsem na vlnu a všechna svoje předsevzetí ohledně jejího využití. Jen bych se tu neustále opakovala. Po chvílích u dobré detektivky dočišťuji obarvené česance z léta, spřádám je na tenko a schovávám právě pro potřeby tkaní. Je to velmi pomalý proces,  ale jednou z té tenké příze určitě bude něco pěkného a užitečného, co bude, doufám, sloužit nejméně tak dlouho, jako to vznikalo.


Přeji hezký den všem!