úterý 7. ledna 2014

Tkaní technikou "summer and winter"

tkaní technikou "summer and winter" (6 listů)
Není to poprvé, kdy jsem se touhle technikou nechala zlákat. Podobně jako huck lace je tato technika tkaní velmi variabilní. Stačí k ní mít alespoň 4listý stav. Čím více listů potom stav má, tím více možností vám tato technika nabízí. Na rozdíl od krajkového tkaní je tady žádoucí použít dvě barvy, čím více jsou v kontrastu, tím více vzor vyniká. Poprvé jsem udělala 2 velké zásadní chyby. Nepoužila jsem pro vzorování útku silnější nebo dvojitou nit a druhá hrubá chyba (nepovšimla jsem si v anglickém originále) - každou barevnou řadu v útku je třeba prokládat řadou tenké nitě v barvě osnovy. Jedině potom vzor vynikne a pěkně vystoupí z tkaniny. Ta se pak stane i hutnější, pevnější a hned se nabízí využití - od prostírek po přehozy, polštáře nebo deky.

první tkaní touto technikou stále slouží, je už několikrát prané


Měla jsem v plánu prostírání pro sestru do nové kuchyně. Když už byla osnova naměřená a napnutá, změnila sestra moje plány přáním mít raději ubrus. Osnova mi potom tedy vystačila rovnou na tři větší ubrusy a jednu malou dečku jako vzorek.

všechny prostírky na našem velkém stole

 Byla jsem nakonec ráda, protože jsem si mohla s tkaním zase trochu pohrát a kouzlit se stejným návodem různé vzory. Spotřebovala jsem všechny domácí zbytky vyšívacích i háčkovacích přízí podobné barvy a takto to dopadlo.

 
líbí se mi kombinace pruhů z plátna a pruhů vzoru

jedna prostírka v modré pro moji modrou kuchyniTechnika "summer and winter" je něco jako negativ a pozitiv. Vzorování je oboustranné, jen je v opačných barvách. Prostírky se tedy mohou používat z rubu i z lícu.
příjemné je, že se prostírky mohou používat oboustranně
Opět mi v hlavě během práce vyvstávaly obrazy a nápady pro práci příští. Takže jsem rychle dokoupila materiál a na prostírání nakonec stejně dojde. Tohle je začátek - zkouška vzoru (ta barevná kombinace se mi moc líbí).