čtvrtek 27. února 2014

Hadrák


Poslední dobu trávím hledáním stránek s tkalcovským řemeslem. Mistry v tomto oboru jsou severské země. Tká se samozřejmě po celém světě, vždyť je to jedno z nejstarších řemesel. Každý světadíl, každá země nebo národ vkládají do tkanin díl sebe samého, díl vlivu tradic a dnes také díl vlivu jiných kultur, protože svět se neuvěřitelně zmenšil díky internetu a sociálním sítím. Mému srdci nejbližší jsou ale tkaniny seveřanek. V tradičních ručních pracích těchto zemí vídám hodně společných prvků, lidové vzory nebo použité materiály se tolik neliší. Přece jen to k sobě nemáme tak daleko a mohli jsme se vzájemně ovlivňovat po celá staletí.


Co se mi vlastně na řemeslných výrobcích severu tolik líbí? Předně styl "v jednoduchosti je krása!", jak dokážou velice jednoduchými prostředky zdůraznit krásu materiálu. Líbí se mi jednoduché tvary, u tkanin se mi líbí perfektně sladěná střízlivá barevnost, líbí se mi materiály, líbí se mi i techniky. Líbí se mi, že to umí.
V knize Warp and Weft trojice švédských autorek jsem si přečetla zajímavou poznámku v úvodu. Ve Švédsku nepřetrhla industrializace tradice domácího tkaní. Tkalo se tu dál ručně, a tato činnost byla podpořena školami i studijními skupinami a také množstvím literatury, která mi tady u nás až na pár výjimek chybí.


Co jsem tkát nechtěla, jsou koberečky - hadráky. Mám pocit, že jich je kolem mne dost a za tak nízkou cenu, že se mi nevyplatí ani napínat osnovu. Navíc vlna je vlna, chci se soustředit na tento materiál. Holky severský mě ale nalákaly. Jak ty to umí! I obyčejné pruhy dokážou neobyčejně sladit a což teprve když se pustí do vzorů!


Tak jsem sáhla do starých zásob odloženého ložního prádla a trhala a trhala... Zase bude, doufám, nějaký ten rok sloužit. Jen na vzorování jsem si poněkud vylámala zuby. K tomu, aby to k něčemu vypadalo, mi chybí hoooodně zkušeností. Vlastně jsem ani nevěděla jak do toho, jen jak to má vypadat. Od začátku ale bylo jasné, že jsem si udělala špatný návlek, a tak se improvizovalo.


NO, vyzkoušela jsem a ověřila si, že koberce hadráky dál zůstanou jen na okraji mých tkacích zájmů. Za prvé na to nemám pořádný stav, ten můj je spíš pro jemnější tkaní. Za druhé kolem té vší práce vznikalo neuvěřitelné množství prachu. A za třetí tkanina z vlny nebo bavlny mě přece jen bere více za srdíčko. Takže jestli bude další hadrák? To se uvidí.


Pozn. Knížka Warp and Weft je spíš pro fajnšmekry a pokročilé. Je to přehlídka všech možných druhů technik, každé je věnovaná jedna stránka. Pomohla mi spoustu věcí si ujasnit, ale návody na hotové výrobky v ní nenajdete. Obsahuje vzory a jejich nákresy a snaží se o vysvětlení, jak která technika funguje. To jen na okraj, kdyby si ji někdo chtěl koupit.

Přeji hezký den!