čtvrtek 13. února 2014

Huck lace - abych se neztratila

budoucí polštář technikou huck lace
Udělej mi polštář, poprosila sestra. Mám ráda výzvy, ale tohle už je úctyhodná šířka pro tenký materiál. Propočet mi vyšel na více než 400 nití. A s ním se zrodily obavy z toho, že návlek bude zase plný chyb a že ho budu muset několikrát předělávat, což znamená hodiny práce navíc.
i propočty zaberou hodně času

Jak tomu předejít? Jak to vymyslet, abych se neztratila v záplavě nití?Při přípravě osnovy se musí neustále počítat a přepočítávat. Někdo na mě promluví a já musím znovu na začátek. A stejně pak znovu a znovu nacházím chyby. Počítám nitě na snovadle, počítám je znovu při návleku do paprsku a pak opět při návleku do nitěnek. A tam se navíc musí dávat pozor na správné pořadí listů :-(
nasnovaná osnova

Snažím se vytvořit si schémata, která mi při tom pomůžou. Třeba barevné proužky. Sestra je tam chtěla a já je uvítala. Od proužku k proužku se jeden snáz dopočítá než od kraje ke kraji.
pětice tvoří jeden prvek vzoru

Nitěnky si navlékám po skupinkách. Každá skupinka je složená z pětice, uspořádané do písmeneW. A tyhle pětice pak tvoří takovou cik cak řadu.
i nitěnky se musí neustále počítat a hlídat jejich pořadí

odlišná barva mi pomáhá uhlídat vzor
Po dvoudenní pečlivé práci jsem byla přesvědčená, že mám všechno dobře. Chachá, pár centimetrů zatkávky mě zase rychle sneslo z výšin na zem. Chybička se opět vloudila. Naštěstí drobná. Nic, co by nešlo napravit. Přehozené pořadí dvou nitěnek se dá opravit, aniž bych musela všechno vyvléct a začínat znovu.


A teď už si budu jen vychutnávat odměnu nad přibývajícím tkaním.