neděle 4. května 2014

Napnula jsem osnovu...

Příze, které čekají na zatkání do koberce. Barvené ořechem, květy afrikánů a olšovou kůrou.

V této chvíli nejvíc cítím, jak mi chybí informace i zkušenosti. Utkat ubrousky nebo prostírky z nití bylo celkem snadné proti tomu, co bych chtěla provést s vlastní vlnou. Tak například osnova. Mám ji udělat také vlněnou? Nebo bavlněnou, lněnou?
Dostala jsem radu, že by rozhodně byla dobrá lněná. Len je pevný, to souhlasím. Ale k dostání u nás jsou jen různé provázky k potravinářským účelům. Riskla jsem to a zakoupila dvě čtvrtkilová klubka. Když už, tak už - osnovu jsem nasnovala rovnou šestimetrovou.


Konečně jsem také jednou našla český název pro to, co dělám - lomený návod. Navlékala jsem opět natřikrát, pořád se nedokážu vyvarovat chyb, a že jich bylo.

Naštěstí mám už celý tenhle nepříjemný proces za sebou a můžu si za odměnu užívat tkaní. A hned mám také vyzkoušeno, že lněný provázek pro tento druh tkaní není to pravé ořechové. Moc mi z toho vyčnívá - bije do očí.


Pro další koberec budu muset zvolit techniku, kde se osnovní nitě úplně schovají a vidět bude jen vlna valaška. To by bylo pěkné!