úterý 8. července 2014

Angoráčci a jejich vlna


Bělounké Evelíniny dětičky už vylezly z hnízda a koukají na svět očima jako červené korálky.  Bázlivost je pryč. Chystám se je totálně rozmazlit. Má to svůj důvod. Je totiž třeba je několikrát do roka ostříhat. Evelína s Pedrem jsou sice natolik krotcí, že je stříhám položené na klíně, ale poloha na zádech se jim totálně nelíbí. Pěkně mě přitom vždycky seškrábou. Třeba se mi povede tyhle tři prťoly zvyknout na ledacos.

Kdysi jsem angorské králíky chovala ve větším množství a jejich krásnou vlnu pak posílala do výkupu. Většinou jsem ji měnila za přadýnka spředené angorské příze. Ta však nikdy nebyla čistě angorská. Několik málo procent tvořila vlna ovčí.  Brala jsem to trochu jako ošizení, ale teď už možná chápu, proč to tak bylo.  


Angoráčky stříhám už asi třetí rok a stále ještě jsem si netroufla na spředení jejich vlny. Už při stříhání je to zážitek. Bílé chlupy máte úplně všude. Odstřižené pramínky se vždy snažím úhledně skládat do krabice, ale ony jsou jako živé. Lepí se úplně na všechno. Zůstávají mi na nůžkách, na prstech, nechce se jim do krabice a ať mám na sobě cokoliv, na konci procesu jsem chlupatá od hlavy až po paty. Jsou velice jemné a ačkoliv byl český angorský králík šlechtěný, aby se vlna neplstila, umí to docela dobře, hlavně na spodku králičích tělíček, kde se tak špatně stříhá.


Chtěla jsem si vyzkoušet alespoň malý vzorek. Tak šup s vlnou na kartáče a opět to byl zážitek. Statická elektřina řádila tak, že by rozsvítila žárovku. Co by to asi udělalo na česačce?
Tak jsem celé ty dva roky odsouvala zpracování "na potom". Při zpracování vlny z merinky Matyldy, která je letos tak pěkná, jsem si vzpomněla na angorskou přízi kdysi měněnou za ostříhanou vlnu. Taky internetové články o angorské vlně ukazovaly nádherné příze namíchané s merinem. Proč to taky nezkusit?

v těhle horkých dnech češu ve stínu terasy
vlna z angoráčků je čistá a bílá i když je nepraná

Nejprve jsem vlnu míchala v poměru čtyři díly angory a jeden díl merina, ale angora merino spolkla a chovala se pořád tím svým potměšilým způsobem. Tak jsem podíl merina zvýšila ještě o jeden díl. 

na bubnu česačky vypadá spoutaně, než ji sundáte dolů :-(


Merino si angoru "zaháčkovalo", načechralo a spojilo v nádhernou nadýchanou hmotu. Angora zase dodala merinu bělost a hedvábnou jemnost. Každý česanec jsem projela česačkou čtyřikrát až se merino v bílé hmotě angory úplně ztratilo.

bílé merino vypadá vedle angory jako ušmudlaná chudinka

ani po namíchání neztratil česanec bělost
Vznikly krásně nadýchané polštáře. Teď ještě promyslet, jak je budu spřádat. Snad to tentokrát bude trvat rychleji než stačí tihle drobečkové dorůst :-)


kdepak má máma tu dobrotu?