pondělí 21. července 2014

Čistím Augiášův chlív


Plán byl jednoduchý. Letos musím o dovolené zvládnout vyprat a vyčesat když ne všechno, tak alespoň většinu nakřečkovaných zásob. Doma to už po různých místech, kam odkládám, vypadá doslova jak v chlévě. A tak peru a češu. Mám pocit, že na straně "chléva" neubývá. Na druhé straně, ale přece jen přibývá. Konečně se mi podařilo zdolat jednu horu - valašku, kterou jsem barvila v minulých dvou letech. Tři týdny každodenního česání jsem shromažďovala do boxů, třídila podle barev a přitom plánovala, co z nadýchaných česanců bude. Konečně si nemohu stěžovat na nedostatek vlny :-)

vzorek všech odstínů barev z posledních dvou let
Moc by se mi hodila pomůcka na rozvolnění vlny, než ji strčím do česačky. Rukama to jde slimáčím tempem, tak používám kartáče. Vpravo je vlna před rozvolněním, vlevo už připravená do česačky. Při tomto procesu vypadne z vlny spousta smetí.

Češu poprvé...

češu podruhé...

češu potřetí a stočím do velké ruličky, která se nejlépe uskladňuje. Až budu chtít příst, rozhodnu se, jestli z toho nadělám roving nebo menší ruličky na vlněnou přízi.

A tady už jsou vytříděné česance podle barev. Už si opravdu nepamatuji, čím je který obarvený. Přestala jsem si to zapisovat, protože když budu barvit stejným barvivem příště, vyjde mi jistojistě barva jiná. Baví mě experimentovat, baví mě, že výsledek je vždy velké překvapení, většinou příjemné a jen občas zklamání.

Od barev různých hub a slupek ořechů...


...přes barvy plodů a kůry stromů...

... k barvám natí a květů trav...

... listů nebo celých částí rostlinných těl...

... zpátky k bobulím všeho druhu.

Barvené sluníčkem v láhvích i hrnci nerezovém nebo hliníkovém...

Augiášův chlív proměněný v moje vlněné bohatství...
Těším se na předení, těším se na tkaní někdy v zimě...

Mějte hezký den a já se jdu pustit do další hromady z jiného kouta našeho obydlí.