středa 20. srpna 2014

Barvířský týden


Letošní barvířskou sezonu jsem skutečně prošvihla. Odkvetlo mi úplně všechno, co jsem chtěla znovu vyzkoušet. Topím se v loňské obarvené vlně a nejsem schopná ji všechnu učesat. Tak jsem si udělala radost alespoň tento týden. A že to byla přímo barvířská smršť!


třezalka a šťovík

Na pokosené louce znovu hojně vykvetla třezalka - má oblíbená holka. Tak se barvilo květem i natí. První lázeň už je hotová, dostala jsem dva odstíny žlutozelené. Do zbytku barevné lázně jsem hned namočila další várku, povařila a dala do sklenic. Ve sklenicích, co se teď ohřívají ve skleníku,  skončily i další barvířské lektvary. Pěknou béžovou mi daly suché natě šťovíku i se semeny.

druhá lázeň - třezalka

A nakonec - dozrávají bobule. První, co jsem využila, byly bobule temnoplodce, který roste u mě na zahradě. Pěstuju i červené jeřabiny, šly do hrnce hned nato.


 V lese je vidět spoustu plodů krušiny olšové - letos jsem barvila hned s kamencem, a i když to v hrnci nevypadá, zatím mám výraznou zelenou.

barvení plody krušiny

Rostou brusinky a ostružiny. Tak ty zatím posloužily jen k zavaření a do pusy. K barvení mi je bylo líto použít, i když vím, že barví krásně. Na řadě jsou také ještě bezinky, které teprve černají a na pastvině nám dokonce i po druhé vykvetly.

Na závěr si dovolím několik rad pro ty, co jsou zklamaní svými pokusy.

Rostlinný materiál si nejprve důkladně povařím a pak ho přecedím. K syté barvě je ho potřeba docela dost. Většinou naplním celý hrnec. Používám odstátou vodu ze studně nebo dešťovou vodu. Do přecezené barvící lázně následně přidávám kamenec, přibližně menší lžíci na 1 litr. Vlnu i bavlněnou přízi vložím do horké lázně, rychleji se otevře a nasákne barvu. Na mírném ohni (nevařit!) udržuji horké co nejdéle. Jeřabinkovou jsem měla např. v teplé lázni celou noc. Nechám zchladnout a vymáchám v čisté vodě s trochou octa pro uzavření vlněných vláken. Nebo vlažný nálev i s obsahem přeleju do třílitrové sklenice a postavím do skleníku na slunce (kterého letos bohužel moc není). Tam nechám stát co nejdéle jsem schopná vydržet (jsem hodně netrpělivá).

květy poddenky obarvily vlnu na světlounce šedou, bavlna je fialová

Zatím se můžu pochlubit jen tou jeřabinkovou, která mě překvapila a udělala ohromnou radost. Ostatní se mi nepodařilo vyfotit tak, jak skutečně vypadají a hodně jich mám ještě ve sklenicích. Tak někdy příště.

karamelová barva z jeřabin - vlevo valaška, vpravo merino

bavlněná příze má o něco světlejší odstín