neděle 3. srpna 2014

Borovanské ovčácké slavnosti...

pro mě asi jediný zajímavý stánek - od začátku do konce ručně zpracované oděvy a oděvní doplňky Dany Vařilové

... jsem si nenechala ujít ani tentokrát. Letošní postřehy - výstava oveček rozmanitější co se týká plemen a k vidění byly i kozenky. Po jídle jsem moc nekoukala, ale zdálo se mi, že různých specialit je tam také dostatek. Ochutnala jsem zmrzlinu z ovčího mléka. Zboží na stáncích nepřekvapilo ani příliš nezaujalo. Koupila jsem si pouze brožurku s recepty na výrobu sýrů. Bylo více tvořivých dílen, které určitě zabavily děti. Také zajímavé ukázky - zaujalo mě činění kůží, práce střihače - ruční stříhání ovečky nůžkami, následné spřádání a další zpracování pak už pro velký počet diváků nebylo vidět. Zato jsem si užila ukázku práce pasteveckých psů. Bylo horko, slibované bouřky nepřišly, takže to bylo nakonec hezky strávené dopoledne.
 Tak teď už jenom ovečky...
Ovce jákobova - naživo jsem viděla poprvé, i když vlny už jsem napředla mraky. Myslela jsem si, že v reálu je větší. Tohle je beran, který měl sice impozantní rohy, ale jinak vypadal moc mile a klidně. Kdybych neměla valašky, možná bych toužila právě po těhle ovečkách kvůli jejich lákavé vlně mnoha přírodních odstínů. Tohle by měla být ovce vřesová. Vypadá krásně, ale do vlny asi moc není.

A teď! Ách! Nádherně vybělené valašky. Proti našim byla tahle bahnice drobnější. A vypraná snad v perwolu, jinak si tu bělounkou barvu její i jehňátek neumím vysvětlit. Není krásná?

Od stejného chovatele opět čisťounké romney. Nedávno jsem dostala vzorek vlny - hnědou barvu, ale ještě jsem se nedostala ani k tomu, abych ji vyprala, natož pak spředla. Tyhle ovečky se pak na ukázku stříhaly.

A texel, velké ovečky, masné plemeno s krásnou vlnou, Už jsem si také zkoušela příst a byl to požitek.

Zwartbles - ovečky s krásnou čokoládově hnědou vlnou, která se přede taky náramně.

A pohled na paní Vařilovou, která nezahálí a přede.

Nakonec pejskové. Byli tři, byli skvělí a svou práci si užívali i přes dav diváků okolo. Klidně se proplétali i skrze ně, jakoby to bylo pouhé křoví kolem pastviny, a nenechali se rušit.