sobota 9. srpna 2014

Léto strašně rychle utíká...


... a já skáču od jednoho k druhému, snažím se předhonit čas, abych mohla uskutečnit alespoň něco z mých plánů, ale nedaří se mi to. Postupně slevuji a smiřuji se s tím, že zase zůstanou nedodělky. Snad se mi podaří dokončit alespoň něco. Třeba oba svetry, které jsem si naplánovala. Ten první by měl být z vlny angoráčků. Spředenou mám asi polovinu, ale chvátat nemusím. Chci barvit květy jiřin a ty teprve začaly kvést. Střádám si jejich květy do mrazáku, jak jsem vyčetla u mnohých barvířek, a tohle čekání určitě stojí za to. Snad se mi konečně povede vytoužená oranžová barva.


Zatím mám jen pětidekové klubíčko, které obarvily tři květy jiřin ve sluneční konzervě. Na to, že slunce skoro nesvítilo a květů bylo tak málo, se barva vcelku povedla. Na prvním snímku to tak nevypadá, ale ve skutečnosti je barva oranžovožlutá. I s tou bych byla spokojená.


Tady už je fotka věrnější - vzorek uprostřed. Špičky vlněných špalíčků mají vždy sytější barvu. Je to jako s barvením vlasů - narušený vlas také lépe chytne barvu. U vlny to platí stejně. Povětrnostními podmínkami oslabené konce vlněných vláken barvu přijmou snáz.


Druhý svetr chci z merina od naší Matyldy. Měl by být z přírodní bílé, pro kterou jsem si vybírala ty nejčistčí části rouna, a z obarvené vlny. Tady jsou vidět borůvkové a aby to nebylo smutné, přidám i tu oranžovou z předchozího obrázku. Vzor se mi teprve uspořádává v hlavě. Do zimy to snad stihnu.

Taky peru další vlnu z letošní střiže a češu obarvenou vlnu z loňska. 
barveno bezinkami

Tohle se mi asi nepodaří zdolat. Jako by to nebralo konce. Neuvěřitelné, co jsem toho v minulých letech stihla obarvit. V tom mám letos obrovský skluz a asi už to nenapravím. Vlna zůstane bílá.

Jako malí angoráčci. Mají se k světu, rostou před očima, hlavně díky vlně a prozatím jim říkáme Maxík, Baxík a Faxík. Nevíme, který je který, ani jestli jsou to kluci nebo holky. Zatím mě to nezajímá, jsou to ještě dětičky, i když už šli od mámy do samostatného kotce. A věrná svému předsevzetí si je každou chvilku rozmazluji.
Přeji hezké dny a spoustu sluníčka, ať si ho ještě užijeme.