čtvrtek 13. listopadu 2014

Podzim u nás...

Jedna z Oskarových krásných kozích slečen

... u nás je podobně hektický, jako jaro. Jaro se nese ve znamení mláďat a střiže, podzim v podstatě také. Myslela jsem, že letos nechám ovečkám jejich vlnu růst celý rok, ale ony už se sotva nesly. Viditelně se jim ulevilo, když jsme je před námluvami té vlněné zátěže zbavili. A ano, jsou tu námluvy. Kozy už mají ty své za sebou, kůzlata budou nejspíš na světě už v zimě. Berana jsme mezi holky vypustili teď, takže rození bude postupně a zabere celé jaro.

Kozel Oskar se osvědčil a o jeho schopnostech se dozvědělo i okolí. Začaly se mu sjíždět nevěsty z blízka i daleka. A jaké! Jedna fešanda za druhou. Hned bych si zamluvila kůzlátko, kdyby u nás už nebylo takové stádo :-(


No, a začali jsme zasušovat. Kozí mléko mi bude skutečně chybět. Zvykla jsem si na něj. Srovnalo mi zažívání a nějak si nedovedu představit, že teď budu celou zimu bez kozího sýra k snídani i k večeři a kozího jogurtu k svačině.

Holky už se viditelně kulatí ve srovnání s jejich kozí družkou od jinud.

Nejvíc Dorotka, ale ta se i zahalila do nového hřejivého kožíšku, co jí ho zjara zase hezky seberu.

Ani nejmenší Bambule nezůstává pozadu, však se taky neustále láduje senem.


Matka s dcerou, jedna od druhé se zezadu moc neliší. Jen nás udivilo, že se bezrohým rodičům povedla tahle rohatice. Nechali jsme si ji. Říkáme jí Týna Frkolína, protože si vždycky zvesela poskočí a hlasitě si při tom odfrkne.


Valašky se v tomto sychravém čase ani neuráčily přijít mě pozdravit. Jen Matylda. Její holčička měla překrásnou vlnu. Po valaškách dlouhou, po merinu jemnou a hustou. Těším se, až z ní budu něco tvořit. Matylďátko mělo štěstí. Byl o něj zájem a spolu s ním odešlo i Teťátko. Ostatní jehňata letos takové štěstí neměla. Zřejmě se trh začíná nasycovat. No uvidíme napřesrok.

velká ovce schovaná za štíhlou lípou

a je tam celá!
Ještě nás nějaké drobné práce neminou, ale zima už si klidně může přijít. My i zvířátka jsme připravení.

4 komentáře:

 1. Máte to u vás pěkné, gratuluji k úspěšnému chovu. My máme letos strašnou smůlu. Nejprve v létě úhyn dvou beránků na mouchy bzučivky a jejich larvy. Teď přišly pryč tři krásné jehničky, co měly být k chovu. Něco je potrhalo. Podle stop spíš kočkovitá šelma než pes. Nastražili jsme fotopast s nočním viděním u jedné ohryzané ovce. Ještě je tak dva dny necháme a pak zaplatit kafilerku. Byla tam policie a státní vet správa, prý je nesmím zakopat. Podle toho co manžel viděl včera v podvečer, když došel na zahradu (a ješte jedni sousedi), tak to bylo asi kočkovité, černé. Podle nás je to nejspíš puma, která někomu utekla. Uvidíme, ale škoda je to velká, materiální i citová. MarunaP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvěsti o pumě přichází tam od vás nějak často. Spíš bych věřila tomu zdivočelému psovi, ale dnes nemůže člověk vyloučit nic. Oveček je mi fakt líto, takový konec si nezaslouží. A vás taky, člověk se s tím piplá, zvířata mu přirostou k srdci a pak tohle. Je to k vzteku i k pláči. Máte ještě vůbec do něčeho dalšího chuť?

   Vymazat
 2. Tak zatím to spíš ukazuje na toho psa. Byl tam viděn a vyfocen jednou paní, co šla se psem. Okusoval na jedné ovečce, jedna ještě zvedala hlavičku. Byly to moje nejmilejší, vnučka je krmívala. Manžel je chtěl dát svojí sestře, ale já se zasekla, že tyhle ne, až nějaké další. Škoda, mohly být naživu. Ten pes je dost nezvládnutý rafan nějakých feťáků, co bydlí poblíž zahrad. No, mají prý z nich lidi "radost". Patří dceři nejakého pána, co má restauraci. Přes snahu rodičů prý není možné ji z toho srabu vytáhnout. Tak snad nám táta aspoň zaplatí škodu, ale moc nedoufám. Policie případ brzy nějak vyhodnotí, ale my se budeme už bát na tuhle zahradu něco dávat. Musíme se z toho otřepat, zažili jsme horší pohromy. Ale je to na palici, jsme s chovem prakticky o dva roky zpět, úplně na začátku. Maruna P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pes za to sice nemůže, na vině je vždycky páníček, ale nechat takové zvíře jen tak pobíhat, to už je na odstřel. Bála bych se, že zaútočí i na něco jiného. Ovce není zrovna malý tvor. Nechtěla bych takového psa potkat.

   Vymazat