neděle 8. února 2015

Není příze jako příze

všechny příze jsou barvené rostlinnými barvivy

Poznáte rozdíl mezi dvěma pravými a dvěma levými přadeny? Pokud hádáte, že rozdíl spočívá v barvě, tak jste neuhodli. Rozdíl není ani v plemeni ovečky, všechny čtyři příze pochází ze stejného plemene. Všechny čtyři příze jsou přibližně stejně silné.

Nebudu napínat. Rozdíl, který vidět můžete, spočívá za prvé ve vzhledu. V té vpravo jsou vidět jednotlivé většinou hladké prameny, ze kterých byla seskaná. V té druhé už tak viditelné nejsou.

Rozdíl, který z fotografie nepoznáte, spočívá ve způsobu vzniku jednotlivých přaden. Počátek je v přípravě česanců. Všechny byly učesané na česačce. Pro hladké vpravo jsem velké načesané polštáře roztrhala na podélné pruhy a ty pak povytahovala do dlouhého pásu. Vlněná vlákna v nich zůstala uspořádaná podélně vedle sebe a tak také přicházela do kolovratu. Proto je nit hladce stočená.

foto pro ilustraci
 
česaná příze

Pro druhou přízi jsem česanec také roztrhala a jeho kousky jsem znovu přečesala, tentokrát do úhledných ruliček. Způsob předení je pak naprosto odlišný. Vlákna nejsou složená pěkně vedle sebe, ale vlastně utvoří takovou vzdušnou trubičku tak silnou, jak jí dovolíte. Po seskání se nit ještě více otevře a výsledná příze je krásně nadýchaná.vlněná příze

Další rozdíl byste pochopili až tehdy, až byste si obě přadýnka mohli vzít do ruky nebo přiložit ke krku. Příze nalevo je rozhodně jemnější, příjemnější na omak. A i pletenina z ní bude mnohem jemnější a příjemnější.

Tím nechci zatracovat přízi vpravo. Ona má totiž také cenné vlastnosti. Bude pevná, hned tak se nepřetrhne nebo neprodře.

Kam s tím vším povídáním směřuju? Že totiž když už se naučíme příst, můžeme postoupit o stupínek výš a začít přemýšlet, k čemu naše příze bude sloužit. Upletu z ní ponožky? Pak budu potřebovat tu pevnou. Chci teplou šálu? Pak raději tu jemnou, aby mě to kolem krku nepříjemně neškrábalo. Chci tkát? Tak pro osnovu určitě pevnou, ale pro útek zase tu jemnou. A tak bych mohla pokračovat.


Je fajn, když si česance pro příští přízi můžete připravit sami. Je fajn, když si můžete vybrat plemeno ovečky, ze které budete česance připravovat. Nádherné, čisťounké a načesané kupované česance mě v tomto ohledu drobet omezují. Ne že bych s nimi nemohla dělat stejné čáry máry na hřebenech a podobně, ale věřte mi, už to není ono.

Předete? A máte v tomto ohledu své zkušenosti? Pojďte se o ně podělit mezi nás do komunity Vlnění. Stačí si jen vytvořit profil na Google+ a požádat o přijetí.