čtvrtek 2. dubna 2015

Bez elektřiny


Jaro si určitě každý z nás představuje úplně jinak, než čím nás teď omračuje realita. Dopoledne propršelo a liják nakonec vystřídala sněhová vánice. Opět jsme byli bez proudu. Celá obec má sice kabely zakopané hluboko v zemi, ale problém bude asi někde dál na trase. Dnes to bylo jen na pár minut, ale i to stačí. Náš dům je na elektřině závislý. Postavili jsme ho v době, kdy si nás počasí přímo hýčkalo. Při jeho stavbě jsem vždy dostala barvu, jako kdybych celé léto trávila jen a jen u moře. Dostavěli jsme a nastalo období, kdy si s námi počasí začalo nepěkně pohrávat. Povodně 2002 zasáhly celou okolní oblast a odřízly nás nejen co se týká dopravy, ale také jsme poprvé zjistili, co to pro nás znamená zůstat bez elektřiny. Nicméně bylo to v létě, nevadí mi jíst studené obložené mísy. Televizi ke svému žití také nepotřebuji a hudbu si umím obstarat zapojením vlastních hlasivek.

                              

Horší to bylo, když jednu zimu napadlo nečekaně tolik mokrého sněhu, že to v kraji strhalo spoustu stromů i elektrického vedení. Tentokrát jsme zůstaly bez elektřiny dva dny a ani následující třetí den ještě nebylo vyhráno, světlo střídalo tmu. Nemohli jsme si uvařit, nemohli jsme si zatopit. A tehdy jsem začala snít o krásném kachlovém sporáku, který měla ve své kuchyni tchýně a do kterého se dalo přiložit polínko, aniž bych musela kontrolovat čerpadlo a pojistné ventily. Stejný měla i moje babička. Proč jsme vlastně od této vymoženosti, která dokázala sloužit po celé generace, odešli k drahým nablýskaným sporákům, které dokážou sloužit nanejvýš deset let a pak je nutné řešit kam s ním? Ani projektant našeho domu jaksi nepočítal s tím, že bychom se chtěli vrátit ke kamnům. Abych pravdu řekla, ani já ne. Užila jsem si mastné špíny, kterou dokázaly vyprodukovat, dost dlouho. A v touze po čistotě jsem do nového domu vpustila pouze krbová kamna do vstupní haly. CHYBA! Teď bych se nejraději neviděla. Přemýšlím, co s tím. A reálně uvažuji o stavbě nového komínu v kuchyni a pořízení toho krásného okachlovaného sporáku, ze kterého tak chutnaly babiččiny buchty a koláče nebo pečená husa od manželovy maminky. Také jsem si řekla, že po odpoledni stráveném při mdlém světle navoněných svíček si určitě seženu klasickou petrolejku, která doprovázela moje dětství, když jsme spávali v dřevěné chatce bez elektřiny. Hezký den!
8 komentářů:

 1. Nápodobně, uvažuju úplně stejně, ikdyž u nás takové výpadky nejsou. Co není, ale může být. Můj sen je venkovní kuchyně ve zděné kůlně s pořádným sporákem na tuhé paliva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O tom se sestrou sníme také. Ona chce klasickou venkovní kuchyň a mně by se zas líbilo propojit stávající kuchyň se zahradou, případně se zimní zahradou. Tak třeba se nám to všem povede. Od snění je už jen krůček k realizaci.

   Vymazat
  2. Rozhodně je to lákavá představa, ráno vstát, obejít zahradu, otrhat, vydobýt, co poskytne, a hned z toho uvařit něco dobrého :-)

   Vymazat
  3. Mě se podařil důležitý krok, nadchnout pro tuto myšlenku i muže. Takže realizace snad jednou vyjde, jsme ve fázi přípravy materiálu. Půjde o rekonstrukci stávajího úložiště všeho možného. Sním o tom, že tam jednou budu za teplých letních dní vařit v chládku zeleninovou polévku z vypěstované zeleniny, barvit vlnu, sušit, konzervovat, grilovat a vegetit.

   Vymazat
 2. U nas identycznie, ale u Ciebie w poprzednim poście wiosennie i kolorowo, i cieplutko do tego.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sluníčko už bylo, to ano, ale teploučko ne. Máme tu silný vítr a mrazivo. Pravé aprílové počasí.

   Vymazat
 3. Kachlová pec je veľmi dobrá vec.Sála z nej príjemné teplúčko a keď sa otvoria dvere z kuchyne do zimnej záhrady tak sa tam pekne skúša spriadať vlna a zároveň sa pozerať do prírody. Máme ju v kúte kuchyne napája sa k peci na pečenie chleba. Je postavená zo starých kachlíc ,ale nepečiem v nej ,lebo manžel tam urobil rozvody na vykurovanie podkrovia.Aj s výpadkom prúdu sme počítali ,lebo pri väčšom vetre sme boli bez neho ,máme centrálu na autobatériu.A aj petrolejové lampy sú nachystané na použitie. Sú to výhody pre samotu pod lesom ,lebo na suseda sa pozeráte na náprotivný kopec,ktorý je vzdialený asi kilometer po ceste .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zní tak romanticky!!! Já vím, že to může leckdy být i dost drsné, žít jako ty, ale mně by se to líbilo. Do mé moderní kuchyně se bohužel kachlová kamna nevejdou. A vůbec, skoro si rvu vlasy, proč jsme se při stavbě neinspirovali tím, co fungovalo na vesnici pár století před námi - obytná část, stodola, chlév a užitková zahrada.

   Vymazat