čtvrtek 2. dubna 2015

Předu tence - příprava vlny


Připravuji si přízi pro další kurz tkaní tapisérie. Chtěla bych sice dál tkát především z vlastní, rostlinami barvené příze, ale to sebou přináší hodně omezení, s kterými jako začátečnice dost bojuji. Nevím, jaký motiv mi následující lekce přinese, ale vím, že bude o míchání barev, o stínování, o pronikání jedné barvy do druhé. Chtěla jsem být připravená a tak jsem tentokrát využila nabídky Dalinu a vybrala si spoustu malých chomáčků barevných česanců corriedale. Z dřívějška vím, že je to pěkná jemná, ale přitom silná vlna (mám teď na mysli pevnost, 27 - 30 mikronů). Předu každou volnou chvilku na vřetánku i kolovratu současně, podle toho, jestli bolí nohy nebo ruce :-) A daří se. Spředená dvojnitka by se tloušťkou dala připodobnit háčkovací přízi Monika. I kdybych ji nevyužila v kurzu, bude vhodná k různým druhům ručních prací. Může jít na stav, můžu z ní plést, háčkovat, krosienkovat, tkát na karetkách nebo stužkovém stávku, můžu s ní vyšívat.


Když už tomu věnuji tolik času, neodolala jsem občas něco vyfotit. Začátečníky možná bude zajímat, jak se dopracovat k tenounké nitce. Jednou jsem slyšela laický názor, že je to prostě jenom o tom, kolik vlny postrkujeme směrem k vřetenu. Pro tenkou míň a hotovo. Zčásti to samozřejmě pravda je, ale když se myslí jen na toto, nemusí se dařit.

Začíná to už přípravou vlny.
Všechny následující rady platí pro předení tzv. česané příze (pevná nepříliš vzdušná příze, ve které jsou vlákna srovnaná podélně vedle sebe)

Pro předení tenkých nitek si nebudeme vybírat hrubou vlnu kolem 40 mikronů. Obecně platí, čím jemnější vlna, tím tenčí nitku pak můžeme upříst.
Vhodnější jsou česance s delšími jednotlivými vlákny tak 8 - 10 cm dlouhými. Při kratší délce se víc natrápíme, předená nit se častěji trhá, musíme ji spřádat vytahováním vláken po malých úsecích.

Když máme koupený česanec, nemusíme řešit, jak je učesaný. Co vím, všechny dostupné jsou prodávané jako top nebo sliver, prostě je to takový pruh vlny česané paralelně. I ten je ale dobré si ještě dál předpřipravit. Celý pás česance si rozdělím na pět až šest jednotlivých pásů a ty pak postupně povytahuji po celé délce. Účel? Z tenčího se tenké přede lépe. Povytahováním se v česanci opět vlákna trochu srovnají pěkně vedle sebe a česanec se jakoby otevře, načechrá, vlákna pak spolu nejsou tolik slepená a jdou lépe vytahovat, ať už předete vytahováním vláken nebo při předení s česancem couváte.


Doma si připravíme česanec nejlépe na hřebenech, ze kterých si povytahujeme dlouhý česanec a ten už se dá rovnou spřádat. Jde to i na kartáčích, jen si nebudeme vlnu stáčet do ruličky, ale stáhneme česanec z kartáče, ruličku stočíme podélně tak, aby byla vlákna opět paralelně a za špičku roličku povytahujeme do délky. Česanec učesaný na česačce roztrháme na pásy a zase je povytahujeme na dlouhé jemné pásy česanců.


A pak už se můžeme s radostí pustit do předení. Jde to o moc lépe. 


Jak si příst tence na vřetánku nebo na kolovrátku ukážu zase příště.