pondělí 6. dubna 2015

Všechno si naplánovat nelze

Mrně - ještě má pusu celou od mlíka, ale je spokojené

Jak se tak učíme hospodařit za pochodu, snažíme se každý rok naplánovat bahnění tak, aby  se jehňata rodila až do opravdového jara. Je to taky kvůli kozám. Nedostatek prostoru, kam bychom mohli oddělit matky s malými nás nutí promýšlet přesuny jednotlivých zvířat jako při šachové partii. Všechno ale, bohužel, naplánovat nelze. Například počasí. Nevěřila bych, že v dubnu bude hůř než o Vánocích. Bohužel ranní mrazy a sněhové přeháňky přes den jsou realita. Starším jehňatům to už tolik nevadí. Nabyla pud sebezáchovy a vlezou si vždy někam, kde to nefouká a kde není vlezlé mokro.

Bárbra se svojí novorozenou jehničkou

 Čerstvě narození nohatečkové ještě tenhle pud nemají. Hledají teplo mámina kožichu a jakmile máma popojde o dva metry, začnou vyděšeně pobíhat od jednoho zvířete k druhému, občas slíznou šťouchanec, než se jim za vydatného jekotu podaří mámu najít. Musí si na sebe nejprve zvyknout a pak jim dojde, že se prostě musí mámy bok po boku za každou cenu držet. Tak právě pro tyhle první dny musíme mít prostor kam s nimi.

trojčata s Mrnětem vzadu

Neplánovali jsme ani, že by se v chovu mohla vyskytnout trojčata. Stalo se to poprvé. Třetí mrně začalo brzy za prvními dvěma sourozenci pokulhávat. Prostě na něj nikdy nezbylo, jen pár kapek a nevábná sprška od mámy, jak se k ní vždycky muselo vkrádat zezadu.
Sněženka sice porodila jen jedno jehně, ale o týden později a nějak se nám jí nepodařilo namluvit, že to nedochůdče je taky její.

právě zjišťuje, jestli je robátko její, následuje výchovný šťouchanec
 A tak se plánování stalo opět užitečným, protože kozy mají mléka dostatek, zvlášt když se odstaví kůzle. Myslím, že to mrněti zachránilo život. Vůbec se nebránilo a ke gumovému dudlíku se přisálo hned napoprvé. A mně přibyla povinnost párkrát za den podojit do lahvičky a hned nabídnout mrněti. Už si mě začíná plést s mámou. Žďuchá mi hlavou pod koleny a hledá, kdy už se konečně objeví to dobré, z čeho si může do kulaťoučka naplnit bříško.

Sněžit nepřestalo. Mokrá břečka nutí kůzlata nahrbit hřbet a najít si někde suchý kout. A nás zítra nebo pozítří čeká další plánování, kam je všechny poskládáme, aby žádnému z nich nic nechybělo.

beeeeeeee

to se nedělá na lidi vyplazovat jazyk!

tak jo :-(

7 komentářů:

 1. Jehňátka jsou nádherná a po třech dnech v práci mi ti tvoji drobci vykouzlili úsměv na tváři a je to nej příspěvek za celé velikonoce ! Je to zkrátka život sám a ne žádný styling! Pa a snad už bude lepší počasí. Značka: mám místo pro dvě jehňata a jednu kozu:-))))))))

  OdpovědětVymazat
 2. Máte krásnou úrodu. Nestíhám pročítat, jen taktak stihnu nakouknout sem k Tobě a narychlo do vlnění ..... přeji krásný povelikonoční čas a hodně zdraví i drobotině a matkám. PavlaLuciUs

  OdpovědětVymazat
 3. Držím palce, ať těch pár dní přečkáte, hlásí za pár dní teplo, ikdyby se sekli o deset stupňů, tak to bude stačit. My vyhlížíme králíky. Místní farmář to má po letitých zkušenostech naplánované, až za pár dní. Nevím kolik má po zimě oveček kolem 200 kusů. Sama jsem se jednou snažila takovou odstrčenou ovečku vypylat, ale bohužel marně.

  OdpovědětVymazat
 4. Cudowne są ! :)
  Niech rosną zdrowi i mają piękną wełnę.

  OdpovědětVymazat
 5. To je legrační, ta Vaše jehňátka, my máme samé černochy a bílá je vzácnost

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já zas toužím po černém :-) Ony valašky mají i barevné varianty, ale já je zrovna ve stádečku nemám.

   Vymazat