neděle 21. června 2015

Sešli jsme se...


... a bylo to skvělé setkání. Pokročilí, pokročilejší a nejpokročilejší. Bylo na co koukat, bylo co obdivovat, nad čím vzdychat nebo co pozorně zkoumat, jak je to jen udělané. Přestože se nás tentokrát sešla plná místnost, nebyly žádné prostoje. Naší trpělivé učitelce stačilo naťuknout, naznačit, dodat radu nebo sebevědomí a jelo se. Místností se nesl zvuk vidliček, přirážejících útek, sem tam se někdo zvedl, aby se protáhnul, doplnil nebo přerovnal zásobu smotků, pokochal se pokrokem souseda, a zase se pokračovalo.
Podařilo se mi tentokrát utkat hodně. Ujasnila jsem si techniku i barevnost, se kterou jsem nakonec spokojená a už nelituji, že jsem se nechala přemluvit k umělým barvám. Jsou tam jen na oživení a nikterak mě nedráždí. Výsledek ale ukážu, až bude hotový. Prozatím se pokochejte rozdělanými  pracemi ostatních.

A také tím, co přivezli na ukázku z dřívějších kurzů.


A nejlepší nakonec...


Detail - fascinuje mě propracovanost, dokonalost barev a jejich mísení, prostě - musím se ještě hodně a hodně učit.


12 komentářů:

 1. Piękne prace. Detale, masz rację, dopracowane. Bardzo mi się podobają.

  Pozdrawiam

  OdpovědětVymazat
 2. No téda....moc moc hezký.......vzpomněla jsem si na tebe při návštěvě zámku v Náměšti nad Oslavou, mají tam tapiserie přes celé velké zdi, sloužily jako ochrana proti zimě. To jsou opravdu skvostné obrazy....a ty barvy přírodní....zírala jsem na to dost nechápavě a obdivně....jen si ještě sáhnout na tu vlnu, kterou vytkávaly......fakt úžasné.....tak jsem tě tam měla jakoby vedle sebe a kochaly jsme se společně ;-).

  S hezkým pozdravením a přáním mnoho trpělivosti.....pherenis

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě lepší je stát u zrodu nebo se dívat na ty nadané šikuly, které umí tuhle krásu opravit. Bohužel hradecká dílna končí, nemá zakázky ani na nové práce a už ani na opravy. Je to škoda. Další řemeslo pozvolna zaniká, protože nebude, kdo by předával a kdo by navázal. A taková to byla vyhlášená dílna s mezinárodními úspěchy.

   Vymazat
 3. Unfortunately, I only speak English, but still love looking at your pictures. What wonderful tapestries!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oh, Linda, thank you very much for your interest. I know, it is quite difficult to understand to my language :-) This blogpost is about workshop in the House of Tapestries in a lovely town Jindřichův Hradec. There was a small but famous manufactory Marie - Hope Teinitzer. They made wonderful tapestries designed by known artist in the past. Our teacher has got big experiences with tapestry weaving. Her husband designed most of modern tapestries and she wove his designes. So I am glad that I can learn this lovely technique from her. And I am also pleased that I can meet another handicraft people.

   Vymazat
 4. I don't understand a word of Czech, but now I discovered your answer to Linda. The tapestries are so beautiful, it must be very inspiring to take workshops there.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Yes, it is. And it is very inspiring to be there in the House of Tapestries. This is a small museum. You can see here an exposition of the history of local handicraft manufacture. Most of tapestries are in private hands, but sometimes there is some exhibition in this museum and you can see big, beautiful tapestries from last century. You can also see tapestry restoration. This is great place with great ambience.

   Vymazat
 5. Vlaďko, to jsou překrásné práce a věřím, že jsi takové super setkání skvěle užila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až do dna, Jituš. Přijela jsem vyčerpaná, doháním teď zameškaný víkend, ale budu z toho "žít a čerpat" ještě dlouho. A už se nemůžu dočkat dalšího termínu.

   Vymazat
 6. Wonderful! There are so many different ways to "draw" without a pencil.Wish I could have joined your class.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. It's not difficult, Birgit. Just try it. You have very good sense of color and also fantasy and imagination. And that's all what you need.

   Vymazat