středa 3. června 2015

Zasadili jste afrikány?Že ne? Chyba veliká! Nejen že je to vděčná kytina, která přežije i tu nejvíc zanedbávající péči (s výjimkou slimáků a mrazu), ale taky z ní lze vyčarovat hned několik krásných odstínů žluté a zelené. Namísto žluté bych měla spíš říct zlaté barvy. Tu dostanete ze žlutých květů. A z těch hnědých a žlutohnědých dostanete pěknou žlutozelenou. Barvy jsou stálé, příliš neblednou.

druhá dvě přadýnka jsou tu jen pro kontrast, nejsou afrikánové
 Tohle přadýnko je spředené z vlny obarvené loňský rok. A nic z té krásné zlaté nevyprchalo.


Předla jsem na kolovrátku tenkou česanou přízi rovnou z hřebenů. Nejprve jsem váhala, jestli nenechám jednonitku, ale strach z přetržených nití při tkaní zvítězil a tak se seskávalo do dvojnitky.

7 komentářů:

 1. Úžasné, vůbec bych nevěřila, že afrikán takhle krásně barví. Moc zdravím Anny

  OdpovědětVymazat
 2. 'Afrikány', to u mnie 'aksamitka'. Też bardzo ją lubię i miło mi się ją barwi.
  Piękna przędza.

  OdpovědětVymazat
 3. Krásné! nádherné barvy! Pozdravuji, Pavla Luci Us

  OdpovědětVymazat
 4. Zářivě žluté! Bohužel, pan Go mnoho neříká, ze které rostlina pochází z. : O)
  Zdravím, Birgit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oh, Birgit, thank you for your czech comment :-) This colour is dyed from marigold - only yellow blossoms. Orange or braun flowers gave me green colour.

   Vymazat
 5. objevila jsem starší příspěvek, pár květů jsme před slimáky ještě zachránili, ale je nutné použít i nějaké mořidlo aby barva držela nebo podobně jako z ořechů bude držet sama o sobě? chystám se na své první barvení, tak nevím, co a jak :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dávám kamenec jako mořidlo. Afrikány ale mají velkou sílu, možná by to šlo i bez něj. Jen to bude slabší odstín. Pokud ale máte jen pár květů, asi to nebude mít valný výsledek. Dávám vždy plný hrnec na jedno dvě přadýnka. Leda že by se u vás v zahradě našly ještě i květy jiřin. Dala bych to společně do jedné lázně ato by bylo, aby se nějaká barva nevydařila.

   Vymazat