pondělí 20. července 2015

Matylda b(r)ečí...

dvě z Tetiných trojčat se drží mámy, třetí Mrně je naprosto samostatné

Jehňata, zvláště jedináčci, už jsou velikostí téměř jako jejich matky. Také mají takovou spotřebu. A pastvy nepřibývá, spíš naopak. V těhle vedrech rostou snad jen bodláky a kopřivy. Už tři týdny je zvěřinec o seně, semtam jim přilepšíme nějakou prořezávkou. Ale víme, že je čas se rozloučit.
První šla do světa Matyldina jehnička. Kříženky merina a valašky vypadají moc hezky. Hlava není taková ptakopysková, jako u merina a vlna přitom zůstává jemná a tvoří soudečky podobně jako u merina. Jehnička byla jedináček a rychle dorostla mámu. Tak se stalo, že má to štěstí žít dál.
Mezi Matyldou a její jehničkou bylo neuvěřitelné pouto. Vždy bok po boku. Matylda vždycky vycítí, když se něco chystá, a hned se se svou dcerou klidí do bezpečí. Staví se na její obranu a neuvěřitelně řádí, když jí jehničku sebereme. Tak to bylo i včera. Nabídli jsme novému majiteli, že mu jehničku dovezeme. On by ji vezl několik km na káře. Neumím si to představit. Holka nám div neprobourala kufr. Naše auto celou cestu mečelo, bečelo a ozývaly se z něj rány, jak se matylďátko snažilo hlavou prorazit okno.
U nového majitele ji přivítalo malé stádečko merinek. Byli na ni hodní. Očuchali, zahráli si trochu na honěnou, ale žádné berany buc se nedělo. Byla jsem ráda. Zahrada plná šťavnaté trávy, holka se bude mít dobře.
Jen Matylda hlasitě truchlí. Ještě teď. Stojí s hlavou svěšenou a volá svou dceru. Vím, že brzy zapomene, ale je mi jí líto.
i kozy s ní nějak po svém soucítí a drží se vedle ní

Byla bych spokojená, kdyby se tak dostaly i ostatní čtyři jehničky do světa. Jsou to čistokrevné původní valašky, právě prošly kontrolou užitkovosti ve sto dnech. Nejlíp dopadla samozřejmě Bárbřina jehnička, protože je to jedináček. Ale ani Tetina trojčata na tom nejsou špatně. Dvě si vyživila sama až na dvacet kilo a Mrně, co bylo odkázané na kozí mléko a co si stačila od mámy ucucnout, má o pět kilo méně. Kdyby měl někdo zájem, napište mi, prosím. Beran je linie Ondráš, Teta - máma od trojčat linie Vašek a Bárbra - druhá matka jedináčka je linie Juráš. Všechny čtyři jsou kupodivu bezrohé, to jsme měli letos poprvé.

trojčata s mámou Tetou

Bárbra a její jehnička

znovu bárbře

všechny čtyři pospolu

vymazlené Mrně, živí se už samo, ale pořád je mazel

zvědavé teťátko

nerozlučné sestry