neděle 25. října 2015

Jak je u nás na podzim krásně


Ze všech ročních období mám nejraději brzké jaro, kdy se všechno kolem oblékne do překrásné svěží zelené, a potom podzim. Ani ne tak babí léto, ale je to těch pár dní těsně před nástupem zimy. Několik slunečných dnů přináší mrazivé noci a to je ten správný okamžik pro vycházky nebo vyjížďky do okolí. Krajina kolem je protkaná spletí cest, které byly v nedávné době postupně přebudované na cyklostezky. V létě si jich neužijeme. Připadá mi to stejně úchylné, jako bych se chtěla projíždět po přeplněné dálnici a vykládat, jaký je to zážitek. Jakmile ale zmizí velká většina turistů a zůstanou opravdu jen ti nejvytrvalejší, nastává pro nás příležitost vyrazit na kola. Konečně jsme v přírodě sami a můžeme obdivovat její krásy, aniž by nás přitom srazil někdo, kdo se právě snaží o rekord v počtu ušlapaných km za den.

Na výběr máme dvě možnosti. Můžeme vyrazit do kopců a projíždět smíšené lesy, které se vinou na hranicích se sousedním státem, nebo zvolit rovnější terén a jet mezi rybníky. A když je odhodlání velké, projedeme oboje. Jako včera. Ranní jinovatka i křupavě zmrzlé listí pod nohama slibovaly krásný slunečný den. A ten se skutečně vydařil.


Hraniční lesy tolik nezasáhlo lesní hospodářství. Čistě smrkové nebo borové lesy vystřídají po cestě lesy smíšené s překrásnými letitými duby a buky a všudypřítomnou břízou. Na pozadí temné zeleně jehličnatých stromů vytváří právě tyto tři druhy listnáčů nádherné barevné scenérie. Slunce tu nádheru ještě více zvýrazňuje, takže má člověk pocit, jako by všechno kolem bylo ze zlata.


rašeliniště je po letošních suchém létě bez vody
Když sjedeme z kopců, přenesou nás cesty do úplně odlišného světa. Je to svět umělý, vytvořený člověkem. Nedávno jsem ale někde četla, že právě tento zásah do přírody se člověku jako jeden z mála povedl. Souhlasím. Mám na mysli rybníky. Kdysi bažiny, mokřiny, vlhké louky přeměnily ruce lidí v rybníčky velikosti větší louže i v rozlehlé hladiny, kde na druhý konec ani nedohlédnete. Naše krajina je jimi úplně prošpikovaná. Vlastnit rybník to byla prestiž jak sedláka tak i pána. Ty malé se tedy často jmenují podle svých bývalých majitelů. A ty velké pak dostaly jměno na základě úspěchů jejich pánů. Hejtman, Kanclíř, Purkráb, Hospodář, jména napovídají jakými funkcemi se majitelé pyšnili.


Rybník střídá rybník, takže když jedete po cestě, můžete mnohdy vidět naráz tři, čtyři rybníky. Jeden je z jedné strany cesty, která je zároveň jeho hrází, z druhé strany další rybník a za ním v dálce další a další. Ať si vybere cestu tu nebo tu, pořád pojedete po hrázi některého z těchto rybníků.


I rybníky přináší v těchto dnech barevnou krásu. Samozřejmě opět nesmí scházet duby. Oranžovohnědou barvu dubu letního doplňuje vínově červené listí dubu amerického. Opět je tu zlato všudypřítomné břízy. Ale já mám ze všeho nejraději třepetavé osiky. V létě je to naprosto nenápadný strom, který na sebe upozorňuje jen šustěním jeho listoví. Jakmile ale nastane podzim, jsou osiky první, které začnou zlátnout a postupně se jejich žluté listy změní v rudě červené. Konečně si jich někdo v záplavě ostatních stromů může všimnout. Nejvýraznější rudá patří osikám na březích rybníků.Mrzí mě, že tzv. revitalizace nás o tuto podívanou na mnoha hrázích připravila. Ale vím, že příroda je mocná a za pár let budou hráze opět jako valy vytvořené hustou zelení, která bude zjara hýřit odstíny zelené a na pozim předvede ohňostroj barev. Člověk s pilou v ruce může tento proces na chvíli zabrzdit, ale zastavit ho nedokáže.


 Jsem šťastná, že mě život zasadil přesně do těchto míst. Myslím, že tahle okolnost, že člověk žije v krajině a vnímá své okolí, má velký vliv na to, jaký je. Když vidím všechnu tu záplavu zlata na podzim, cítím se bohatá. A to mi stačí. Nic víc nepotřebuju. Jen jediné mě trochu mrzí, a to je, že já sama vyčarovat takové barvy jako pan Podzim nedokážu.