sobota 21. listopadu 2015

Střiž


Obrázky chlupatých oveček z předchozího příspěvku jsou už minulost. Letos jsem sice chtěla porušit tradici  a nechat je přes zimu zarostlé, to pro vidinu dlouhých lokýnek, ze kterých by mohla vzniknout guba, nebo něco podobně chlupatého. Ale slunečný a poměrně teplý podzim, který vystřídal deštivé dny, rozhodl jinak. Ovečky se totiž v pozdním létě několikrát vypraly v deštích, nechodily spát na slámu, ale zůstávaly na pastvinách, které dokonale vyčistily od všeho kozy, a tak všechny zůstávaly čisté, pastvy bylo stále dosti, a když nebyla tráva, byly jablíčka, žaludy, čerstvě spadané listí, takže ještě neměly čas se pěkně zaneřádit senem. No mohla já jsem odolat takové čisté, bělostné kráse?


půlroční vlna z berana je dostatečně dlouhá i pro spředenou osnovu
Ostříhané byly, než bys řekl šmik, a už při střiži mě napadaly budoucí projekty. Taky jsem při tom přemýšlela, rekapitulovala a porovnávala s lety minulými. Co všechno má na kvalitu vlny vliv?

Tak letos, i přes všechno to sucho, nakonec nedostatkem pastvy netrpěly. Celou sezónu za každého počasí byly venku a ještě pořád jsou. Také nás tolik nepronásledovaly nemoci nebo parazité, holky byly v dobré kondici. Výsledkem je opravdu krásná vlna.

praní a sušení jsem musela přenést do koupelny, vlna se tam roztahuje spolu s ibiškem

A zase se mi potvrdilo, že i mezi jednotlivými ovcemi jsou velké rozdíly. Valašky byly jeden čas na vyhynutí a byly zase složitě nazpátek šlechtěné ze zbylých kusů a zušlechtěných valašek.  Mám podezření, že Teta má v krvi právě nějaké jemnovlnější předky. Její vlna je oproti těm druhým o moc jemnější, láká mě vyzkoušet z ní teplý svetr. Kardigan oblečený přes nějaké spodní oblečení by mě nemusel ukousat k smrti.
To Sněženka i přes svůj vznosný vzhled má opět vlnu hrubou, kratší a méně kvalitní. I když na ní teď nic nepozorujeme, mám pocit, že to není úplně nej ovce, a kdybych byla postavená před rozhodnutí, koho ze stáda vyřadit, ona by asi šla mezi prvními. Něco s její kondici není v pořádku, jen nevím co. No a beran? Nádherná, bílá, pevná vlna. Vidím to na osnovu koberce, který určitě vydrží. A hrubost Bivojovy vlny zjemní útek z vlny Bárbry a Jenůfy, které mají obě bílou vlnou protkanou hnědým melírem, což vytváří jemné efekty.

Takhle krásně jsem si to naplánovala, zatímco nůžky cvakaly a zbavovaly ovečku za ovečkou zátěže, kterou by musely celou zimu tahat na hřbetě. Teď jen zbývá drobný detail - kdy své plány uvedu ve skutečnost :-(