neděle 20. srpna 2017

Trocha barvení


Poslední dva roky se mi nějak nedostává času na barvení. Mrzí mě to. I proto, že jsem přizpůsobila část zahrady ve prospěch barvířských rostlin, abych neplenila okolí. Tak alespoň občas něco hodím do sklenice na sluníčko, to je bez práce, příroda pracuje za mě. Ale některé barvy si přece jen neodpustím. Třeba afrikány a jiřiny, kterým se letos daří. Barvím převážně valašku. Ale na obrázku je merino - jednonitka upředená pro účely tkaní, proto je více stočená. Přadýnko se zpoloviny máčelo v hrnci s afrikány (zelená) a zpoloviny v nálevu s květy jiřin. Přechod tvoří olivová, která vznikla prolnutím obou barev. Líbí se mi, jak se hezky doplňují.

Ve skleníku ještě dorůstá indigo, čeká na svůj velký den a já čekám na chladno, protože teplo tomuhle barvení neprospívá. A taky moc doufám, že ptáci nesklidí všechnu moji aronii a že si budu moci nabarvit aspoň trochu fialové.

Dnes jsem byla přímo nadšená z výletu kolem Slavonic. Děti si hledaly kešky a já semínka a sazeničky barvířských i jiných rostlin. Narazila jsem na svízel siřišťový! Na kopcích kolem Slavonic jsem objevila přímo barvířský ráj. Lány třezalky, řebříčku, vratiče, svízele, lupiny a dalších rostlin. Jen jsem neměla sílu se s něčím nosit. Ponecháno přírodě. Stejně bych neměla čas. Škoda.

Žádné komentáře:

Okomentovat