úterý 21. listopadu 2017

První projekt z nového stavu


Byla to ode mě fakt velká odvaha (nebo nerozvážnost?) natáhnout na stav, který ještě voněl novotou a byl sotva sestaven dohromady, drahou zahraniční osnovu a pustit se do rozměrného díla, které mělo být dárkem k narozeninám. Jsem velký improvizátor a řeším věci za pochodu, problémy až když vyvstanou. Trest mě neminul, zažila jsem horké chvíle, doobjednávala materiál, nastavovala, navazovala, upravovala, ale nakonec jsem to zvládla. Byla to pro mě ta největší škola tkaní, která vydala za spoustu kurzů (ty bych si nakonec musela zaplatit také). Naučila jsem se počítat osnovu odlišným způsobem, který si vyžaduje sekční válec, naučila jsem se zvládnout osnovu sama. Naučila jsem se nové ovládání šlapadly, hlídat každý centimetr práce i sílu přitloukání. Přestaly mě trápit člunky a naopak se staly těmi nejlepšími pomocníky. Už žádné propadávání osnovou, žádné padání na zem. Byly chvíle, kdy jsem se stavu vyhýbala obloukem a raději myslela na něco jiného. Byly chvíle, kdy bych nejraději vzala nůžky a všechno rozstříhala. Ale neudělala jsem to. Takže další velká škola, kterou mi tohle trápení - netrápení přineslo, byla škola trpělivosti a sebeovládání. Stálo to za to. Mám velkou radost a chuť do dalšího tvoření.

Podrobnosti o projektu a další fotky opět u nás v Matyldině stodole.

5 komentářů:

 1. Tak to je dílo nad díla. Gratuluji tvé sestře, že tě má. Psalas původně o závěsu, už to mi přišlo jako veledílo, ale tys oblékla celou kuchyň! Super, krása. Je za tím ta práce vidět. Jak dlouho tento veleprojekt zabral? Od jara?(o:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Začala jsem v půlce srpna. Asi dva týdny zabraly první dva kusy. Pak mi došel materiál, takže se dlouho čekalo, až přijde. Musela jsem znovu navlékat, ale během tak dvou týdnů byly další dva kusy, jenže vyvstal problém s tou krátkou osnovou. Tak jsem se několik týdnů přemáhala, abych na stávající osnovu navázala ještě další kus. Navazování trvalo týden, tkaní ubrusu - posledního kusu, dva dny. Ale samozřejmě to bylo tkaní po chvilkách nebo odpoledních ve volném čase. Kdybych se do toho mohla pustit a nic jiného nedělat, všechno by bylo rychlejší. Jen nevím, jestli bych vydržela osmihodinovou pracovní dobu. Z toho navazování hodně bolí záda.

   Vymazat
  2. No je to fakt dílo. To je stejné jaké vydržet sedět celý den u paliček, to také nejde.. Pokud to má být zábavou, musí se to dělat ve chvílích volno a chuti(o:

   Vymazat