Komunita - Vlnění

Po měsících nekonečného brouzdání a hledání informací na internetu mi přišlo líto, že tu chybí místo pro setkávání českých přadlenek, barvířek, tkadlenek, pletařek, prostě všech těch, které propadly kouzlu nádherného přírodního materiálu, jakým je vlna. Že chybí možnost pochlubit se výsledky svého snažení, možnost podělit se o získané zkušenosti nebo informace. Popravdě, také už se mi nechce soukromě v mailech dokola odpovídat na stále stejné otázky. Místo, kde by byly zodpovězené jednou pro vždy by mi ušetřilo čas.

Ne každý má blog nebo podobné stránky a přesto by se možná rád pochlubil výsledky svého "vlnění", poslal třeba jen fotku, podělil se o zkušenost, zapojil se do diskuze nebo se na něco zeptal. Zahraniční přadlenky, tkadlenky, apod. už to mají, tak proč to nezkusit také?

Pojďte se přidat do komunity lidí, co milují práci s vlnou. Nejsem moc velký příznivce FB a za těch několik let blogování mi přijde googlovské prostředí docela příjemné, proto jsem zvolila Google+. Pokud byste chtěli přispívat svou troškou do mlýna, stačí se zaregistrovat na zmíněném Google+ a přidat se do komunity. A ten, kdo už na Google+ je, se pouze přidá a při publikování svých příspěvků na svém vlastním blogu klikne na tlačítko sdílet. Jeho příspěvky se pak budou zobrazovat na více místech a tedy si je bude moci přečíst i více lidí.


Přidejte se (sebe), pokud také "vlníte", na naši mapu Vlněnek.

Mapa Vlněnek

13 komentářů:

 1. Jsem moooooc ráda, že jsem mezi Vámi!Ala

  OdpovědětVymazat
 2. krááásný blog. zkouším si doma celý proces vlny. perete si vlnu doma, nebo získáváte jinak. nedaří se mi praní tak, jak bych si představovala. a v česání občas zbydou drobné nečistoty. mám je brát jako součást vlny, která zajištuje větší hřejivost? :-)
  šárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šárko, vlnu si peru sama. Zjistila jsem, že záleží hodně na plemeni ovce a podle toho peru buď jen ve studené vodě bez pracích prostředků, nebo v hodně horké vodě s jarem. Nečistoty ve vlně jsou problém. Když v ní zůstanou, budou zaručeně v oblečení škrábat, protože jsou to většinou pichlavá semínka trav a kousky sena. Naučila jsem se vlnu česat tak, aby v ní nečistoty nebyly. Je to pracné, ale stojí to za to. Postupy jak na to tu popisuji v některých článcích pod štítkem "zakrmená vlna".

   Vymazat
 3. moc děkuji za info. taky češu, češu a češu. já se z některé zatím učím příst a tkát. na to mi sice stačí, ale štve mne to. hlavně u zajímavých barev
  vlně zdar :-)
  šárka

  OdpovědětVymazat
 4. Po vlněné stopě jsem došla až k Vám, díky, že píšete a tak sdílíte své zkušenosti!
  Plstím jehlou - pro mě je to woodoo relax a objevování možností ovčího vlákna (a vlastní trpělivosti). Nadšení pro vlnu šlo tak daleko, že od podzimu za domem bivakuje shetlandský skopec a vřesový beran. Tak se na jaře bude prát... a mám kartáče od Marjánky:))
  Takže vlně zdar!

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den, máte krásný blog. Chtěla bych se zeptat na radu, pokud chci česanou vlnu do dlouhého vlákna (ve větším množství) nechat jemně zplstnatět, abych ji zpevnila, jak to mám udělat? Děkuji, mějte se krásně, Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel úplně nerozumím dotazu. Ta vlna je v nějakém česanci tvaru polštář, nebo je to něco jako nespředená příze? Chcete z ní udělat takovou tu chunky vlnu na pletení objemných věcí?
   Když se plete z nespředené příze, bývá načesaná nebo spíš namykaná tak, aby to drželo pohromadě. Nic už se neplstí. Anebo se splstí hotový pletený výrobek. Nedávno jsem měla v ruce komerční přízi, kteá byla jemně stočená a působila jako doplstěná, ale to byla komerce - strojová práce. Neumím si moc představit, jak to žmoulám v ruce. A v pračce by se to mohlo rozpadnout. Opravdu nevím.

   Vymazat
 6. Ano přesně "chunky", chtěla bych z ní zkusit plést, jak píšete. Ale níkde jsem se nedopátrala jak na to :( Jediné co jsem našla, že vlákna postupně jednotlivě balit do prostěradla, zamotat , dát s mýdlem do vany, napustit horkou vodu a pak po tom šlapat. A to mi přijde šílené :). Nevíte jestli se ta namykaná vlna na pletení dá někde koupit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem samozřejmě po něčem takovém pátrala, ale co jsem našla je cenově tak, že než by člověk upletl přehoz přes postel, tak by přišel o půlku výplaty a proto jsem si ji chtěla vyrobit.

   Vymazat
  2. S tímhle fakt zkušenost nemám. Možná zkuste oslovit artex strmilov, tam vlnu mykají a mají i stroj na další proces, kdy se namykaná vlna dál dělí na prameny. zpracovávají i vlastní přivezenou vlnu, ale musí být čistá a hl. nesmí být mastná.

   Vymazat
  3. Děkuji, mrknu na to. Mám ještě poslední dotaz, omlouvám se, jestli obtěžuji, znáte někoho, kdo prodává česanou vlnu? Mám pocit, že se u nás vlna už moc nezpracovává a vše se vozí do Polska.

   Vymazat
  4. U nás už se dá taky koupit. Jen z hlavy si nevzpomenu přesně - je to Merino z Týna nad Vltavou, ti česance měli, ale myslím jen mykané. Na Fler jsem taky viděla prodávat i českou vlnu. Nedávno se odehrála na Moravě ve Zlobici vlněná burza a určitě se tato akce bude znovu opakovat. 26.11. je v Praze akce Vlna a co s ní a tam budou česance zaručeně. I lamí. Zkuste si zadat do vyhledávače česance, ono vám něco vyjede.

   Vymazat